Dark Fantasy Role Play

mroczne mięcho ku czci Melpomeny złożone w ofierze

  • .
    - Witaj! Poniżej znajdziesz pomysły na przygody, scenariusze rpg, generatory i opowiadania w klimatach fantasy - wszystko (poza poezją i scenariuszami do Gemini rpg) autorstwa Maestro, choć często inspirowane różnymi źródłami. Fani systemów Warhammer, Monastyr, Gemini, Midnight, Ravenloft, Dark Sun, Gra o tron (Pieśń Lodu i Ognia), Deadlands, Bestie i barbarzyńcy i innych światów RPG powinni znaleźć tu coś dla siebie. Szczególnie chciałbym pomóc początkującym Mistrzom Gry. Nie szukajcie tu rzeczy, które szybko się dezaktualizują. To ma być źródło konkretnych inspiracji do sesji gier fabularnych z niewielkim dodatkiem teorii rpg. Krwiste mięcho role playing.

Poniżej lista wybranych faktów z historii świata Dziwnego Dzikiego Zachodu i nie tylko. Może kogoś zainspiruje. Ostrzegam, że niektóre punkty są sprzeczne z oficjalną wersją gry Deadlands (np. status Deadwood, losy Hickoka), jest to moja autorska wizja wsparta na faktach historycznych, nieautoryzowana przez Wydawnictwo GRAmel. 

Deadlands timeline:

1835 r.
Prezydent Andrew Jackson wychodzi cało z próby zamachu na swoje życie.

Nowojorski „New York Sun” rozpoczyna publikację artykułów o odkryciu życia na Księżycu.

Na nocnym niebie pojawia się kometa Halleya.

1836 r.
Texas ogłasza niepodległość od Meksyku, wybucha wojna. Powstają oddziały Texas Rangers. Heroiczna bitwa pod Alamo, śmierć Jamesa Bowie’go, Davy’ego Crocketta i wszystkich obrońców). W końcu gen. Houston pokonuje meksykańską armię Santa Anny. Zwycięska Republika Texasu była niezależnym państwem przez 10 lat, zanim włączono ją do Unii.

W Massachusetts uruchomiono pierwszą fabrykę zapałek fosforowych (wystarczyło potrzeć o zarost ;-)

1837 r.
Chicago i Houston otrzymują prawa miejskie.

1839 r.
Narodziny fotografii - odkrycie dagerotypii a potem pierwsza fotografia na szklanej płycie.

1840 r.
W Bostonie, w sto lat od ukazania się pierwszego wydania, ukazuje się reedycja „Księgi Gier Hoyle’a” z przedmową potomka autora, Edwarda Hoyle’a.

1842 r.
Pierwszy zorganizowany konwój wozów, liczący stu osadników wyruszył Szlakiem Oregońskim na Dziki Zachód.

1844 r.
Samuel Morse wysyła pierwszą wiadomość telegraficzną (pierwsza demonstracja działania w 1838 r.).

1845 r.
Przyłączenie Florydy i Teksasu (grudzień) do Unii jako 27 i 28 stanu.

Wielki pożar w Pittsburghu (Pensylwania) i Nowym Jorku, gdzie powstaje wydział policji NYPD.

W Annapolis powstaje Akademia Marynarki Wojennej US.

1846 r.
Z powodu Teksasu wybucha wojna pomiędzy Unią w Meksykiem. Zmagania mają miejsce na lądzie i morzu.

Kalifornia zostaje uznana za część Unii, likwidacja Republiki Kalifornii.

Traktat Oregoński wytycza  granicę między terytoriami imperium brytyjskiego w Unią w północno- zachodniej Ameryce.

Pierwsze użycie narkozy w zabiegach medycznych.

1847 r.
Zimą 46/47 na przełęczy w górach Sierra Nevada (północna Kalifornia) grupa osadników pod przewodnictwem braci Donner zostaje uwięziona przez śnieg. Dochodzi do aktów kanibalizmu, doniesienia o wendigo. Od tej pory przełęcz nosi nazwę Donnera.

Wojska Unii po kilku zwycięskich bitwach zajmują miasto Meksyk.

Pierwsze użycie chloroformu do znieczulenia.

Prorok Brigham Young zakłada w Utah Salt Lake City.

Indianie dokonują masakry osadników w Oregonie.

1848 r.
Koniec wojny między Unią a Meksykiem. US anektuje stan Nowy Meksyk.

Publikacja The Night Side of Nature Catherine Crowe – pierwszego szczegółowego zestawu opowieści o duchach, nawiedzonych domach i parapsychicznych fenomenach analizowanych naukowo.

1849 r.
W Kalifornii wybucha gorączka złota, która będzie trwała niemal dekadę ściągając do Ameryki setki tysięcy imigrantów z całego świata, w tym Chińczyków.

W Nowym Jorku wynaleziono agrafkę.

W szpitalu w Baltimore na nieznaną chorobę umiera Edgar Allan Poe. Cztery dni wcześniej zostaje odnaleziony na ulicy z pomieszanymi zmysłami, w dziwnym ubraniu. Po szybkim pogrzebie znika cała dokumentacja medyczna słynnego pisarza i poety.

W jednej z kalifornijskich dolin umiera z wyczerpania trzynaścioro ludzi, którzy wyruszyli w poszukiwania złota. Miejsce otrzymuje nazwę Dolina Śmierci (Death Valley), a duchy zmarłych ponoć nawiedzają ją do dziś.

1850 r.
Levi Strauss uszył pierwszą parę dżinsów.

Millard Fillmore został 13. prezydentem Unii.

Kongres przyjmuje Ustawę o zbiegłych niewolnikach aby zapobiec tzw. kolei podziemnej, czyli zorganizowanej pomocy dla zbiegłych niewolników. Dla pomagających wprowadzono kary grzywny i więzienia, urzędników zobowiązano do organizacji pościgów i oddawania zbiegów w ręce ich właścicieli.

1851 r.
Pierwszy Traktat w Fort Laramie (Nebraska) podpisany między komisarzami Stanów Zjednoczonych a reprezentantami Dakotów, Szejenów, Arapahów, Wron, Szoszonów, Assiniboinów, Mandanów, Indian Hidatsa oraz Arikara gwarantował Indianom zachowanie kontroli nad Wielkimi Równinami, które stanowiły większą część Terytorium Indiańskiego. Indianie ze swej strony gwarantowali bezpieczeństwo osadnikom zmierzającym na zachód Szlakiem Oregońskim w zamian za rentę w wysokości 50 tys. dolarów wypłacaną corocznie przez 50 lat. Czerwonoskórzy mieli także pozwolić na budowę dróg i fortów na swoich terenach. Traktat spowodował nastanie względnego pokoju na kilka lat, do momentu kiedy Indianie zrozumieli zakłamanie białych.

W Nowym Jorku działa ponad 100 osób określających się mianem "medium" i "przewodników duchowych". Seanse spirytystyczne stają się modne wśród socjety na całym świecie.

Pierwsze wydanie The New York Daily Times.

Założono fort Des Moines w stanie Iowa.

Spłonęła Biblioteka Kongresu US.

1852 r.
Powstaje Wells, Fargo i Company – najsłynniejsza firma komunikacyjno-przewozowa (dyliżanse osobowe, transport kruszców i poczty) na Zachodzie, przez długi czas monopolista w branży.

W Ameryce przebywa już około ćwierć miliona chińskich imigrantów. Pracowali głównie w kopalniach i na kolei jako najtańsza siła robocza. 

1853 r.
Unia kupuje od Meksyku południową część Arizony i Nowego Meksyku.

Wynalezienie następczyni tablicy Ouija – deseczki do automatycznego pisania, składającej się z sercowatej deseczki na kółkach oraz wetkniętego weń pionowo ołówka.

1854 r.
Powstaje Partia Republikańska. Utworzenie Terytoriów Kansas i Nebraski.

Duchy nazywające siebie „magnetyzerami” komunikują się z medium Johnem M. Spearem.

W pobliżu fortu Laramie Siuksowie masakrują oddział kawalerii.

1856 r.
Powstaje Western Union Telegraph Company – firma utworzona z kilku przedsiębiorstw telegraficznych.

1857 r.
Hippolyte Rivail pod pseudonimem Allan Kardec wydaje w Paryżu "Księgi Duchów" (Le Livre des Esprits) wykładające doktrynę spirytyzmu. W swoim dziele odwołuje się między innymi do „Księgi Gier Hoyle’a”, grimuaru wydrukowanego w 13 egzemplarzach w roku 1740.

1858 r.
Opatentowanie ołówka z gumką.

Minnesota dołącza do Unii jako 32 stan. Założenie Denver w Kolorado.

Pierwszy telegram wymieniony między Ameryką a Europą. Położenie i zerwanie (po miesiącu) kabla transatlantyckiego. Japonia i Ameryka podpisują pierwszy traktat handlowy.

Karol Darwin  i Wallace zaprezentowali dwie niezależnie powstałe, ale podobne teorie ewolucji.

1859 r.
Rozpoczęła się najsilniejsza w dotychczasowej historii burza magnetyczna, która spowodowała awarie sieci telegraficznych w wielu miejscach na świecie.

Powieszony został John Brown, skazany na karę śmierci amerykański abolicjonista stosujący krwawe metody walki z niewolnictwem.

1860 r.
Założenie Pony Express , którego odważni kurierzy pokonywali konno dystans 1840 mil w 10 dni (dyliżansem przynajmniej 25 dni) korzystając z błyskawicznej zmiany koni na 157 stacjach.

Western Union Telegraph Company rozpoczyna projekt połączenia linią telegraficzną obu brzegów kontynentu, zakończony w 1861 r. w Salt Lake City (co doprowadza do rozwiązania Pony Express).

Spencer patentuje powtarzalny, 7 strzałowy karabin kalibru 0.56 z magazynkiem rurowym.

1861 r.
Ostrzelanie przez Konfederatów Fortu Sumter w zatoce Charleston w Karolinie Południowej - początek Wojny Stanowej.

Do sprzedaży trafia bardzo udana konstrukcja rewolweru Remingtona, sześciostrzałowy kapiszonowiec kalibru 0,36 lub 0.44, z wymiennym bębnem osadzonym w pełnej ramie (lepsza celność i niezawodność).

Pierwszy seans spirytystyczny w Białym Domu.

1862 r.
Gatling patentuje swój szybkostrzelny wielolufowy (4, 6 lub 9 luf) karabin spotykając się z niechęcią konserwatywnych wojskowych.

Prezydent Lincoln podpisuje Akt Osadnictwa dający prawo każdemu pełnoletniemu (21 lat) do zajęcia za symboliczną opłatą dowolnej działki ziemi publicznej. Warunkiem jest wybudowanie domu i uprawa ziemi przez 5 lat.

Pierwsze akcje zbrojne w Wojnie Stanowej z użyciem okrętów podwodnych.

1863 r.
Rozpoczęcie budowy konfederackiego obozu jenieckiego o nazwie Camp Sumter (stan Georgia, przy stacji kolejowej Andersonville), zwanego "Obozem Śmierci".

John Bozeman wytycza drogę łączącą Szlak Oregoński ze złotonośnymi terenami w stanie Montana, w dolinie rzeki Yellowstone (tzw. Szlak Bozemana).

Słynny seans spirytystyczny w tzw. Szkarłatnym Salonie w amerykańskim Białym Domu, zainspirowany przez prezydenta Lincolna. Zaobserwowano wtedy różnorakie aktywności nadnaturalne, w tym smugi ektoplazmy i usłyszano ostrzeżenie o "nadchodzącej grozie".

Słońce osiąga maksimum aktywności i półmetek swojego życia. Podczas przesilenia letniego na całym globie mają miejsce niezrozumiałe fenomeny świetlne i gwałtowne burze. Prawdopodobny początek Pomsty - przebudzenie mocy nadnaturalnych, spowodowane równoległymi, niezależnymi zabiegami okultystycznymi na całym globie:
- wypierając się obojętnego Boga, polscy spirytyści przywołują pogańskie moce przeciwko potędze carskiej Rosji;
- demony mezoameryki zostają zawezwane dla zemsty podczas krwawego zajęcia stolicy Meksyku przez inwazyjne wojska francuskie;
- na skutek indiańskiego rytuału w Nowej Anglii na świat wydostają się przedwieczne manitou;
- japońskie klany wszczynają krwawą wojnę z cudzoziemcami zwracając się o pomoc do mrocznych duchów tengu, które mają zniwelować przewagę technologiczną intruzów;
- fanatyczny odłam chińskiego Stowarzyszenia Białego Lotosu przywołuje gui przeciw okupantom.

Największe starcie Wojny Stanowej - bitwa pod Gettysburgiem w Pensylwanii. Plotki mówią o opętanych żołnierzach wstających z martwych i atakujących swoich towarzyszy.

1864 r.
R. Jenkins dowiaduje się o kulisach Pomsty i opracowuje specjalną miksturę dla Wygrzebańców.

Maksymilian I Habsburg zostaje cesarzem Meksyku.

John B. Stetson rozpoczyna masową produkcję kapeluszy w różnych fasonach.

Kartaczownice Gatlinga wchodzą do stałego wyposażenia armii Unii.

1865 r.
Prezydent Unii Abraham Lincoln zostaje zamordowany w Teatrze Forda w Waszyngtonie przez szpiega Konfederacji, aktora Johna Wilkesa Bootha. Żałoba narodowa w Unii.

Z nękanej dziwnymi fenomenami i potworami Europy przybywają do Ameryki setki tysięcy imigrantów.

1866 r.
Powstaje Deseret, niepodległe państwo mormońskie ze stolicą w Salt Lake City rządzone przez prezydenta Brighama Younga.

Bracia Reno (John, Simeon, Bill i Frank) wchodzą do historii jako pierwsi rabusie kolejowi kradnąc 16 tyś. dolarów z złocie, srebrze i pieniądzach.

Pierwszy model Winchestera o miedzianych wykończeniach, będący nieco ulepszoną wersją karabinu Henry’ego, trafia do sprzedaży. Magazynek mieści 13 lub 17 naboi kalibru 0.44. Ułożone jeden za drugim pociski mają tendencję do eksplozji przy silnym stuknięciu kolbą broni o podłoże.

1867 r.
Prezydent Konfederacji Jefferson Davis ogłasza stan wojenny i zawiesza wybory prezydenckie.

Miasto Abilene staje się jednym z głównym węzłów przeładunkowych dla spędzanego teksaskiego bydła.

1868 r.
Wielkie trzęsienie ziemi pustoszy zachodnie wybrzeże Ameryki Północnej, powstaje Labirynt.

Odkrycie rudy Hypercarbonium potocznie zwanej upiorytem.

1869 r.
W Nowym Meksyku rozbija się pierwszy marsjański bolid. Na miejscu powstaje konfederacki Fort Roswell, który staje się tajnym ośrodkiem badawczym.

Pojawia się najsłynniejsza konstrukcja Sharpsa: jednostrzałowy karabin do polowań na bizony, z pociskiem zestalonym (metalowe łuski) kalibru 0.50, zwany „Big Fifty”.

1870 r.
Doktor Darius Hellstromme, genialny wynalazca i uczony przybywa do mormońskiej Republiki Deseret. Wkrótce w Salt Lake City powstaje fabryka i przedsiębiorstwo Hellstromme Industries.

Wielkie polowanie na banshee w Massachusetts.

1871 r.
Konfederaci pod dowództwem gen. Lee, korzystając z nowoczesnych broni upiorytowych, zajmują na prawie trzy miesiące Waszyngton.

Początek wielkiego Wyścigu Kolejowego, który doprowadzi do Wojen Kolejowych.

1872 r.
Wokół Fortu Dodge w Kansas, na szlaku Santa Fe, oficjalnie powstaje osada zwana Dodge City. Pierwszy saloon, jeszcze w namiocie, otwiera niejaki Georg Hoover.

Generał Ulisses Grant zostaje prezydentem Unii.

Utworzenie Kraju Siuksów (rządzonego przez radę starszych - czterech wielkich wodzów Narodu Dakotów) na podstawie Drugiego Traktatu w Fort Laramie – porozumienie między Unią a Siuksami, gwarantującym czerwonoskórym własność Gór Czarnych oraz prawo do polowań w Dakocie Południowej, Wyomingu oraz Montanie.

Dziki Bill Hickok cementuje swoją sławę po zabiciu wendigo w Górach Skalistych.

1873 r.
Duży gang przemytników i kłusowników o nazwie "Wolfersi" (nazwa od wilków na które polowali zatruwając mięso zabitych bizonów), stacjonujących w Forcie Hamilton w Kanadzie, dokonuje masakry Indian Nakoda.

Epidemia cholery w Górach Skalistych.

Fabrykę opuszcza najsłynniejszy model Winchestera, produkowany w najróżniejszych długościach i pojemnościach magazynka rurowego.

Pojawia się największy sukces Colta: Single Action Army Revolver kalibru 0.45 z bębenkiem w pełnej ramie. Na Zachodzie broń nosi różne nazwy: Peacemaker, Model P, Frontier.

1874 r.
Podpułkownik Georg Custer przyczynia się do odkrycia złota na terenach Dakotów, założenie nielegalnej osady Deadwood.

Bitwa Konfederacji z Indianami pod Adobe Walls (północny Teksas) niszczy miasteczko.

Zawiązanie Konfederacji Kojota przez kilka plemion (między innymi Komancze, Czejeni, Kiowa) czerwonoskórych pod dowództwem tajemniczego Kojota.

1875 r.
W Nowym Jorku Helena Blawatska i pułkownik Ollcot zakładają Towarzystwo Teozoficzne, którego dewiza jest "Nie ma religii wyższej nad prawdą". Jednym z celów Towarzystwa jest badanie niewyjaśnionych zjawisk przyrody i mocy drzemiących w człowieku.

Firma Smith & Wesson wypuszcza z fabryki kolejny łamany rewolwer o nazwie Schofield, kalibru 0,45 chwalony za szybkość przeładowania w siodle.

Drut kolczasty, wymyślony w 1873, rozpowszechnia się na zachodzie.

Na granicy Teksasu i Nowego Meksyku spory o pastwiska między hodowcami owiec i krów przybierają krwawą formę – początek Wojen Owczych.

1876 r.
Wojna Unii z Indianami o Góry Czarne, przegrana bitwa pod Rosebud z Dakotami i Czejenami.

Bitwa pod Little Bighorn: krwawa klęska Unii w bitwie stoczonej z Dakotami (Siuksami) dowodzonymi przez Siedzącego Byka doprowadza do degradacji Georga A. Custera, który opuszcza armię Unii.

Intensywny rozwój Deadwood: pionier Charlie Utter i jego brat Steve sprowadzają do osady poszukiwaczy złota hazardzistów i prostytutki. Madam Mollie Johnson zostaje właścicielką najlepiej prosperującego domu publicznego w Deadwood. Podstępnie zastrzelony Dziki Bill Hickok powstaje jako nieumarły „Mściciel” i dziesiątkuje mieszkańców osady. Spalone Deadwood szybko się odradza, Tom Miller otwiera duży lokal "Bella Union Saloon".

W Waszyngtonie Ulisses Grant zostaje wybrany na drugą kadencję prezydentury, w Richmond wciąż rządzi Jefferson Davis.

W Kolorado wybucha "Bitwa w Kotle", seria krwawych starć między Kompaniami Kolejowymi.

Korpus ekspedycyjny Wielkiej Brytanii, wspierającej Konfederację, zajmuje Detroit - początek okupacji miasta.

W Yumie, ważnym porcie rzecznym na Colorado, powstaje Więzienie Okręgowe Arizony nazywane, ze względu na ciężkie warunki (temperatura i wieloosobowe cele), Hell Hole.

"Ofensywy listopadowe" wojsk Unii i Konfederacji utrwalają polityczny status quo w Waszyngtonie i Richmond.

1877 r.
Na wzór Agencji Detektywistycznej Pinkertona powstaje w Unii rządowa organizacja wywiadu i kontrwywiadu o nazwie Agencja.

Coraz więcej statków brytyjskich na Atlantyku ginie bez wieści. Pogłoski o potworze morskim nie zostają zweryfikowane.

Wielebny Ezekiah Grimme ogłasza rządzone przez siebie miasto Lost Angels i okolice niepodległym państwem wyznaniowym oraz wydaje Edykt Wiary.

Giovanni Virginio Schiaparelli odkrywa na Marsie kanały.

Nieoficjalny rozejm między Unią i Konfederacją i rozpoczęcie negocjacji pokojowych.

1878 r.
Sam Bass, słynny jankeski rabuś działający w Teksasie, zostaje śmiertelnie ranny z strzelaninie z Texas Rangers.

Zabójstwo Jeffersona Davisa, nowym prezydentem Konfederacji zostaje sekretarz wojny Eric Michele.

Okazuje się, że statki brytyjskie na Atlantyku nie padają ofiarą morskiego potwora ale wielkiego okrętu podwodnego nieznanego typu i pochodzenia. Prasa nadaje mu nazwę „Kraken”. Imperium brytyjskie oskarża Unię o wspieranie „podwodnych terrorystów i zbrodniarzy”.

Podpisanie oficjalnego rozejmu między Północą a Południem. Jest to jedynie potwierdzenie zawieszenia broni, a nie pokój. Obie strony domagają się odszkodowań wojennych i powołania międzynarodowego Komitetu Arbitrażu.

Banda "Regulatorów" pod dowództwem Billy the Kida trafia na czołówki gazet w związku z „Wojną w okręgu Lincoln”.

1879 r.
W hrabstwie Cochise w Arizonie, na bezludnym, półpustynnym terenie w miejscu kopalni srebra powstaje osada Tombstone przyciągająca setki, a potem tysiące poszukiwaczy.

Na skutek masowych odstrzałów ostatecznie przestaje istnieć tzw. południowe stado bizonów, kilkadziesiąt milionów zwierząt.

Indianie Dakota unicestwiają Deadwood i inne nielegalne osady w granicach swoich ziem. Początek trzeciej wojny z czerwonoskórymi.

1880 r.
Na Marsie zostaje zaobserwowanych kilkaset błysków uznanych przez niektórych astronomów za wielkie eksplozje.

Początek „Wyścigu zbrojeń” pomiędzy Północą i Południem. Oba państwa rozbudowują swoje arsenały i fortyfikacje oraz gromadzą upioryt. Konfederacja rozpoczyna wznoszenie linii umocnień zwanych Murem Davisa.

Aleksander Graham Bell przeprowadza pierwszą rozmowę telefoniczną.

W fabryce Remingtona zostaje skonstruowany pierwszy seryjny golem bojowy Mark-R obsługiwany przez trzech ludzi.

1881 r.
Strzelanina w Toombstone, w zagrodzie OK Corral pomiędzy reprezentującymi prawo braćmi Earp, którym pomagał rewolwerowiec Doc Holiday, a braćmi Clanton i McLaury.

Hellstromme Industries rozpoczyna produkcję pierwszych automatonów serii Hellhound -  jakoby samodzielnych golemów upiorytowych. Według niektórych w czworonogich automatonach zamknięte są dzieci i to one kierują machinami. 

1882 r.
Spór o nowe złoża upiorytu na Terytoriach Spornych doprowadza do masakry w Denver. Zerwanie rozejmu i ponowny wybuch Wojny Stanowej. Konfederacja Południa wspierana jest przez imperium brytyjskie. Wojna pozycyjna przerywana jest wielkimi ofensywami z udziałem kroczących machin upiorytowych, karabinów maszynowych i gazów bojowych. Dziesiątki tysięcy zabitych.

1883 r.
Zniszczenie Waszyngtonu i Baltimore. Stolica Unii zostaje przeniesiona do Filadelfii. Wojna Stanowa przeradza się w Konflikt Kontynentalny po oficjalnym dołączeniu Meksyku (popierającym Unię) , Deseret i (już oficjalnie) Wielkiej Brytanii, popierających Konfederację. 

1884 r.
Aglomeracja miejska wyrastająca w miejscu okupowanego Waszyngtonu zostaje przez Brytyjczyków pogardliwie nazwana Gotham City.

1888 r.
W londyńskim Whitechapel serii potwornych zbrodni na kobietach upadłych dokonuje niejaki Edward Hyde. Morderca znika bez śladu. Przed sądem staje jego pomocnik i protektor dr Henry Jeckyll, zatrzymany przez Sherlocka Holmesa i Special Branch - specjalny oddział policji Scotland Yardu.

1890 r.
Miasto Baltimore zostaje włączone do rozrastającego się Gotham City, głównego portu brytyjskiego w Ameryce Północnej. 
  
1893 r.
W Gotham zaczyna grasować człowiek - nietoperz.
Anglia: Sherlock Holmes znika bez śladu. Jego brat Mycroft, znany jako "M" obejmuje kierownictwo Biura Spraw Tajnych w brytyjskim Ministerstwie Wojny. Proces przeciwko profesorowi Jamsowi Moriarty'emu zostaje umorzony. Do Londynu przybywa hrabia Dracula z Siedmiogrodu. 

1895 r.
Na całą Ziemię spadają setki marsjańskich bolidów, początek inwazji obcych.

Categories:
Reakcje: 

0 Response for the "Kalendarium Deadlands"